SIK SORULAN SORULAR

Hizmetlerimiz için merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ISI YALITIMI VE KONFOR

Günümüzde yalıtım sistemlerinin amaçlarından biri de zararlı boyutlarda ısı hareketleri ve buhar yoğunlaşması sonucu zaman içinde yapı hasarlarının ortaya çıkmasını önlemektir. Dolayısıyla yapının bakım masraflarını en aza indirgemek, yaşanılan iç ortamın konfor şartlarına uygun, kışın ısıtma, yazın soğutma enerjisinden tasarruf sağlamaktır. Yapı içerisinde konforlu yaşam koşullarının oluşturulması insan sağlığı için ne kadar önemli ise, yapının dış etkenlere karşı korunması da içerisinde yaşadığımız, sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı öneme sahiptir. Konforlu bir ortamın sağlanması için ortam sıcaklığı ile duvar iç yüzey sıcaklığı arasında en fazla 2-3°C'lik bir sıcaklık farkı olmalıdır.

DIŞ CEPHENİN ÖNEMİ

Uzun ömürlü ve ekonomik dış cephe ısı yalıtımı söz konusu olduğunda birinci tercih, çok çeşitli cephe tasarım olanaklarıyla, EPS plakalı mineral ısı yalıtım sistemleridir. Isı yalıtımı sadece kışın faydalı değildir; ısı yalıtımı kışın soğuk havalarda duvarları sıcak tuttuğu gibi, yaz ayları için de klima görevi görmektedir. Isı yalıtımı, mevcut ve yeni yapılarda etkin bir şekilde çevrenin korunması, yapı fiziği hatalarının kapatılması ve ömür boyu yakıt giderlerinden tasarruf edilebilmesi için en etkili ve ekonomik çözüm olarak kabul edilmektedir. Yalıtımsız yapılarda ise birçok yerden ısı kaybı yaşanmaktadır. Isı yalıtım sistemleri, ısının kaybını ve soğuğun etkilemesini engellerken siz de enerji ve yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.

ISI YALITIMI KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yapılara ısı yalıtımı yaptırma kararını verirken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
1- Bir ürün ne kadar iyi olursa olsun, eğer doğru şekilde uygulanmıyorsa gerçek performansını gösteremeyeceğinden doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Isı yalıtım levhalarının dizimleri uzman kişiler tarafından yapılmalı; kabul görmüş biçimlerde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem ısı köprülerinin oluşması engellenmiş olacak hem de levhaların üzerine basınç uygulayacak ağırlığın dengeli şekilde dağılmasını sağlayacaktır.
2- Kalite Belgesi: Seçilecek ısı yalıtım sisteminin kalite normları oldukça önem arz etmektedir; ürünün belli testlerden geçerek kullanıcıya ulaştığını ve performansının belgelendiğini göstermektedir.
3- Sistem Garantisi: Hasanoğlu Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, kullandığı ürünler için 5 yıl boyunca kesintisiz garanti sağlamaktadır.
4- Isı yalıtım uygulamasında en az 5 cm ve üzeri ısı yalıtım levhasının kullanılması ve gerçekleştirilen ısı yalıtım uygulamalarında m² başına en az 6 adet mekanik tespit dübeli kullanılması gerekmektedir.

ISI YALITIM LEVHALARI

Mantolamada en yaygın kullanılan levhalar Expanded Polistren (EPS) ve taş yünü ısı yalıtım levhalarıdır. Özel üretim teknikleri sayesinde bünyesinde %98 oranında hava barındıran EPS levhalar, bu özelliği sayesinde en iyi ısı yalıtım performansına sahip malzemedir. Aynı zamanda ekonomik olması, hafif olması, su ve nemden etkilenmemesi, boyutsal kararlılığı ve süresiz kullanım ömrü olması nedeniyle en çok tercih edilen yalıtım levhasıdır. Taş yünü levhalar, volkanik kayaçlarda bulunan minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile elde edilen lifli bir malzemedir. Taş yünü levhalar ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği için kullanılmaktadır. Isı iletim kat sayısı düşük olduğu için yüksek ısı yalıtımı sağlar, bünyesindeki açık gözenekler sayesinde de iyi bir ses yalıtım malzemesidir. Fiziksel özellikleri sayesinde yapısında bozulma meydana gelmez, sıcaklık ve nem değişimlerinden etkilenmez.

İZOLASYON

Ortamdan dışarıya ya da dışarıdan ortama enerji akışının engellenmesi işlemine izolasyon adı verilir. İzolasyon öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli unsur suyun temele zarar vermemesidir. Bu durumun önlenmesi için temel izolasyon, diğer adıyla su yalıtımı yapılmalıdır. Çatı sistemleri için de en önemli olan unsur, ısı yalıtımı ve su yalıtımının sağlandığı sistemlerdir. Su, taşıyıcı sistemlere nüfuz ettiği takdirde kolonların, betonların ve demir yapılarının zarar görmesine ve yıpranma olmasına neden olur; ayrıca suyun nem oluşmasına olanak sağladığı için insan sağlığına da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu durumu engellemek ve taşıyıcı sistemlere erişimine izin vermemek çatıların görevidir. Binanın betonuna ve kolonlarına zarar verici en geniş etkenlerden olan su etkenini, iyi bir çatı sistemi ile devre dışı bırakmak etkili bir muhafaza ve uzun yaşam sağlamaktadır. Isı enerjisinin büyük bir bölümü, geniş yüzey alanlarına sahip duvarlar üzerinden kaybolmaktadır. Bu kayıp toplam olarak bakıldığında ısı kaybının yarısına denk gelmektedir. Yalıtım, duvar ve tavanlarda oluşacak olan rutubeti engellemekte; ılıman bir duvar ısısı sağladığı için, yazın daha serin, kışın daha sıcak ve ideal bir oda sıcaklığı, aynı zamanda enerji açısından tasarruf sağlar. İzolasyon işlemleri, doğru şekilde ve kaliteli malzemelerle yapılmalıdır.İyi bir yalıtım, hem çevre için hem de kendi konforumuz için önemlidir.

İÇ CEPHE ISI YALITIMI

Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden birisi de dış cephe mantolamanın yapılamadığı zamanlarda tercih edilen iç cephe mantolama uygulamasıdır. İç cephe mantolama uygulaması yaptırarak çok küçük bir oranda ısı tasarrufu yapılmış olunmaktadır. İç cephe mantolamanın uygulama şekli, dış cephe mantolama gibidir. Duvarlar, ısı yalıtım levhaları ile kaplanıp boyanmakta ve isteğe bağlı olarak alçıpen ile estetik bir manzara elde edilebilmektedir. Isı yalıtımı yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu unsurların belki de en önemlisi kullanılacak malzemelerin kalitesi ve çalışan işçinin becerisidir. Isı yalıtımı işlemi, kolay bir işlem olmadığı için çalışan kişinin doğru bir şekilde yapabilmesi gerekmektedir. Ayrıca ne kadar kaliteli malzemeler kullanılırsa o kadar çok tasarruf sağlanabileceği için malzemelerin Kalite Belgesi’nin olduğundan emin olunmalıdır. Varna Yapı olarak sizlere Kalite Belgesi’ne sahip malzemeleriyle hizmet vermekteyiz. Tecrübeli ve eğitimli çalışanlarımızla, hatasız bir şekilde ısı yalıtımı sağlamaktayız. İç cephe ısı yalıtımı yapmak, faydalı değildir. Bu durumun sakıncaları şunlardır:
- Tam ısı yalıtımı sağlanamaz.
- Binanın dış duvarları korunmadığı için, dış cephe üzerinde oluşabilecek çatlaklar bina yapılarının ıslanmasına neden olabilir. Su sızıntısının, iç yüzeye kadar ulaşması durumunda küf, mantar, boya dökülmesi gibi hasarlara neden olabilmektedir.
- Oluşturabileceği rutubet,küf, mantar gibi olumsuzluklar yüzünden, insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir.
- Kombi,klima gibi ısıtma sistemlerinin kapatılmasıyla, oda sıcaklığı hızla düşmeye başlar.
Hasanoğlu Dış Cephe olarak, kendimizi sürekli geliştirmekte ve araştırmalar yapmaktayız. Çalışanlarımızın eksiksiz bir şekilde eğitimlerini vermekte ve yeni bir eğitim olduğunda almalarını sağlamaktayız. Bu sayede çalışanlarımızın bilgilerini ve güvenirliliğini arttırmaktayız. Isı yalıtım konusunda uzmanlaşmış olan çalışanlarımız, iç cephe ısı yalıtımını pek tercih etmemektedir. Çünkü iç cephe ısı yalıtımın zamanla yarardan çok zarar getireceği açıktır. Hem dışarıdan gelecek etkilerden tam olarak korunmak için dış cephe ısı yalıtımının yaptırılması şarttır. İç cephede yapılacak olan yalıtım, sadece kısa bir süreliğine odayı sıcak tutmakla beraber dışarının ısısının girişini engellememektedir. Bundan dolayı iç cephe ısı yalıtımı yaptırmak yerine dış cephe ısı yalıtımı yaptırmak hem daha ekonomik hem de konforlu olacaktır.

BOYA UYGULAMASI

Boya, herhangi bir nesnenin renk vermesi için ya da koruma amaçlı olarak kullanılan kaplamadır. Neredeyse tüm eşyalara uygulanabilen boyaların en çok kullanıldığı alanlar; sanat, tasarım, endüstriyel kaplamalar, ulaşım ve korumadır. Boya, estetiksel olarak kullanılsa da aslında koruyucu maddelerdir. Boya çeşitlerinden plastik boya, her yüzeye uygulanmaktadır ve maliyeti düşüktür. Silinme özelliği yoktur. Silikonlu ve saten boyalar pürüzsüz yüzeylere uygulanmaktadır; bu yüzeyler çoğunlukla alçı sıva ile elde edilir; fakat bu boyaları kullanabilmek için alçı sıva yapılması gerekir. Maliyetleri, plastik boyaya göre daha yüksektir. Silikonlu boyaların silinebilme özelliği vardır.

Boyanın belirli aşamaları vardır. Bunlara dikkat edilerek boyama işlemi yapılmalıdır. Boya yapılacak olan zeminin güzelce temizlenmiş olması ve temizlik yapılırken kabaran alanlar kazınarak alçı ile yoklama yapılması, iyice zımparalanması gerekir. Zemin pürüzsüz hale gelinceye kadar yapılan zımparadan sonra rutubetli olan duvarlar varsa iyice kazınarak yüzey temizlenmelidir. Bu tip duvarlara sıva takviyesi yapılmalı ve nem önleyici, su tutucu malzemeler yüzeye uygulanarak normal boya işlemlerine geçilmelidir. Boya uygulaması; büro ve işyerlerinde, sanayi yapılarında, hastanelerde, restoranlarda, spor salonlarında, alışveriş merkezlerinde, bankalarda, mağazalarda, konutlarda, metrolarda, fabrikalarda, prefabrik yapılarda, konferans salonlarında kullanılabilmektedir.

Her ortamda plastik boya, yağlı boya, saten boya, silikonlu boya uygulamaları ve dış cephe boya ve kaplaması uzman ekiplerimizce yapılmaktadır. Hasanoğlu Dış Cephe olarak, boya - badana işlerinin gerçekten ustalık gerektiren, özen isteyen bir meslek olduğu bilinci ile yaşam alanlarınıza renk katıyoruz.